+371 80 80 80 80

OECD: krīze eirozonā var sagraut pasaules ekonomiku

Krīze eirozonā ir lielākais drauds globālajai ekonomikai, uzskata Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) vadība, vēsta raidorganizācija BBC.

Saskaņā ar šīs organizācijas prognozi šogad 17 eirozonas valstu iekšzemes kopprodukts (IKP) saruks par 0,1%, bet nākamgad – vēl par 0,9%. Savukārt ASV ekonomika šogad augs par 2,4%, bet 2013.gadā – par 2,6%, prognozē OECD.

"Krīze eirozonā ir lielākais drauds globālās ekonomikas izaugsmei. [..] Nespēja pieņemt mērus šodien var padziļināt Eiropas krīzi," sacījis OECD galvenais ekonomists Karlos Padoans, brīdinot, ka eirozonas krīzes padziļināšanos jutīs arī ārpus valūtas savienības robežām, tādejādi nopietni iedragājot pasaules ekonomiku.

Trešdien Briselē paredzēta Eiropas Savienība līderu neformālā sanāksme. Pirms tās OECD pauda atbalstu jaunā Francijas prezidenta Fransuā Olanda ierosmei, piemēram, palielināt Eiropas Investīciju bankas fondu, kas paredzēts infrastruktūras attīstības projektu finansēšanai.

Tāpat organizācija norāda uz nepieciešamību "labāk rīkoties" ar Eiropas Centrālās bankas materiāliem. "Budžetu koriģēšanai un strukturālām reformām jānotiek paralēli, lai koriģēšanas process pēc iespējas vairāk palīdzētu ekonomikas izaugsmei," klāstījis organizācijas pārstāvis.

"Vēlēšanas virknē eirozonas valstu parādīja, ka cilvēki ir noguruši no reformām un, spriežot pēc visa, viņu pacietības mērs attiecībā uz dažāda veida finansējuma koriģēšanu acīmredzot ir uz robežas," paziņoja OECD galvenais ekonomists.

Pēc OECD datiem, bezdarba līmenis eirozonā saglabāsies augsts un šajā gadā būs 10,8%. Nākamgad bezdarba līmenis pieaugs un bez darba būs 11% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem. Patlaban bezdarba līmenis eirozonā ir 10,9% - tas ir augstākais rādītājs kopš eiro ieviešanas 1999.gadā.

"Augošais bezdarba līmenis un sociālā spriedze var izsaukt politisko nestabilitāti un negatīvu reakciju tirgos", ieraujot krīzē arī valstis ārpus eirozona, piebilda ekonomists.

OECD ir 34 pasaules valstis, tai skaitā ASV un Rietumeiropas valstis, raksta BBC. 

bizness.delfi.lv

ziņu saraksts