+371 80 80 80 80

Atceries latu: ar laiku akmens pārvēršas par dzintaru

Atceries latu: ar laiku akmens pārvēršas par dzintaru

2010.gadā Latvijas banka laida apgrozībā unikālu monētu – sudraba ar dzintaru. Aversā – dzintara akmentiņš un jūras viļņi. Reversā – acs ar dzintara zīlīti. Par to, kas šim darbam iedvesmoja mākslinieku Aigaru Bikše, mēs tūlīt pastāstīsim.

Runā, un, pilnīgi iespējams, tas ir arī zinātniski pierādīts, ka 40 miljonus gadu atpakaļ Latvijas teritorija izskatījās pavisam citādāk. Biezi skujkoku meži, subtropu klimats, neparasti dzīvnieki. Starp mūžzaļajām skaistulēm bija arī dzintara priedes – vajadzēja tikai mazliet traumēt tās mizu, kā nekavējoties, lielos daudzumos, no tās sāka izdalīties sveķi… Sveķi iesūcoties smiltīs un zemē, pārvērtās akmeņos… Baltijas jūras tolaik vēl nebija. Bet viss mainījās – atnāca lielie plūdi. Ar varenu spēku sāka skalot akmeņus ārā no zemes un spodrināt tos… Tā radās dzintars.

Brīnums ir tajā, ka turot rokā vai tas būtu gredzens, vai piespraude, nekad nezini cik miljons gadu šo saulaino akmeni pulēja tumšie jūras ūdeņi. Dzintara monētas aicinājums – ir atgādināt to, kā Visumā viss mainās. Un cik tas ir neizbēgami. Bet pārmaiņas – ir vienmēr uz labu. Jo tikai ar laiku akmens pārvēršas par dzintaru.

ziņu saraksts