+371 80 80 80 80

Atceries latu: zelta ābele kā laimes simbols

Atceries latu: zelta ābele kā laimes simbols

Kopš neatkarības atjaunošanas, Latvijas Banka izlaida 95 jubilejas monētas. Galvenokārt, tika kaltas sudraba monētas, no zelta – tikai 10. Mēs stāstījām par zelta monētu ar nominālvērtību 20 lati, un tagad pievērsīsim uzmanību vienlatniekam no dārgmetāla.

2007. gadā Vācijā, pēc Latvijas Bankas pasūtījuma, tika izkalta monēta ar pasakaino nosaukumu - "Zelta ābele". Latviešu pasakās zelta ābele ir cieši saistīta ar veiksmi, jo koks, kas nes dārgas veltes, neko citu kā tikai laimi, nevar simbolizēt. Pēc Latvijas Bankas versijas, leģenda, kas cieši iedzīvojusies latviešu pasakās, ir atnākusi pie mums no sengrieķu mītiem.

It kā zemes dieviete Gēja iestādīja brīnišķīgu koku, kas sāka nest ražā zelta ābolus. Brīnumaino koku viņa uzdāvināja Zevam un Hērai viņu kāzu dienā. Šis koks auga brīnišķīgajā giganta Atlanta dārzā, kas uz saviem pleciem turēja debesis. Šo burvīgo koku aprūpēja hesperīdas nimfas, giganta meitas, bet apsargāja to briesmīgs simtgalvju pūķis, kuru sauca Ladons, un kura acs redzēja pat miegā.

ziņu saraksts