+371 80 80 80 80

Zelts: 2011.g. turbulence un 2012.g.perspektīva

Pagājušais 2011.gads atgādina „trakas sacīkstes", kuru laikā zelta cena sākumā pirmos trīs ceturkšņus pieauga, bet pēc tam, ceturtajā ceturksnī notika ievērojams kritums, ko izsauca vairāki iemesli.

Zelta izpārdošana 2011.gada ceturtajā kvartālā izjauca visas analītiķu un investoru prognozes, jo tie uzskatīja, ka zelts turpinās palikt droša „osta" nenoteiktības finansu tirgos laikā. Bet notika viss otrādi: zelta cena sāka kristies, bet ASV dolārs sāka nostiprināties un pārvērsties drošā aktīvā.

2011.gada laikā zelts un sudrabs ļoti strauji mainīja savu kustību: neskatoties uz labu ienesīgumu līdz septembrim, pēc tam īsā laikā zelts un sudrabs zaudēja lielāko ienesīguma daļu. Līdz gada beigām tie tā arī nevarēja atjaunot savus zaudējumus. Zelta ienesīgums pēc 2011.gada rezultātiem sastādīja tikai 10%.

Zelta rekorda cena 2011.gadā skaitās atzīme 1921$ par trojas unci, kas tika sasniegta 6.septembrī.Bet pēc tam zelta cena sāka kristies, kas turpinājās trīs mēnešus pēc kārtas un bija 16%. Ilgtermiņa perspektīvā zelts vēl arvien paliek pievilcīgs aktīvs.

Sudrabs 2011.gadā tāpat parādīja lielu волатильность. Sudraba rekorda cena skaitās atzīme 49,81% par unci, kas tika sasniegta aprīļa beigās – pieaugums sastādīja 88% no 2011.gada sākuma. No tā laika sudrabs nolaidās līdz 26$ par vienu unci, bet spēja pakāpeniski atjaunoties.

Galvenie faktori, kas negatīvi ietekmēja zelta cenu, bija: ASV ФРС atteikums turpināt skaitliskās stimulēšanas politiku (QE3); CME Group kompānijas Comex biržas operatora lēmums pacelt maržinālās prasības zelta un sudraba fjūčeriem; Eirozonas parāda krīzes pastiprināšanās, kā arī Eiropas banku likviditātes krīze; ASV dolāra pieaugums; zelta kā droša aktīva uztveršanas izmaiņas, kas kļuva riskants tāpat kā citi. Hedž-fondu zelta izpārdošana 2011.gada beigās un likviditātes trūkums Eiropas starpbanku kreditēšanas tirgū tāpat sekmēja zelta cenu krišanos.

Bet fundamentālie faktori, kas ietekmē zelta pieaugumu, nekur nav palikuši. Gaidāms, ka 2012.gads būs labs gads preču tirgiem un daļēji zeltam.

Sekojoši faktori kalpos kā zelta cenu draiveri:

  • 1) Ņemot vērā Eiropas finansu krīzes turpinājumu, gaidāms turpmākais dārgmetāla cenu rallijs. Bet nekad nevar izslēgt korekcijas iespēju.
  • 2) Situācija Āzijā prasa daudz rūpīgāku uzmanību, tā kā jebkura Ķīnas ekonomikas pasliktināšanās negatīvi ietekmēs pasaules ekonomiku, kas novedīs pie drošu un bezriska investīciju pieprasījuma pieauguma.

Kopumā, optimisma trūkums attiecībā uz pasaules ekonomikas perspektīvām un uzticību dažu valstu valdībām, var novest pie deflācijas rašanās, bet tādos apstākļos investori, visdrīzāk, meklēs vairāk esošos līdzekļus. Tāda situācija būs par labu ASV dolāram.

Tomēr ticības politiķu spējai tikt galā ar krīzi trūkuma dēļ, gaidāms, ka arvien vairāk investoru diversificēs savus riskus un uzglabās savus aktīvus zeltā, kas neapšaubāmi radīs turpmāko zelta cenu pieaugumu.

Detalizētāk: http://gold.ru/articles/analytics/zoloto-turbulencija-2011-i-perspektiva-2012.html

ziņu saraksts