+371 80 80 80 80

Atceries latu: laimes monēta

Atceries latu: laimes monēta

Laimes monēta ir uz laimi! Pilsētas jumti, kaķis, dūmvadi, skursteņslauķis. 2008.gadā Latvijas Banka apgrozībā izlaida jubilejas monētu – Laimes monēta. Materiāls – 925 proves sudrabs. Nomināls – 1 lats.

Kāpēc skursteņslauķis un kaķis? To mēs tūdaļ izstāstīsim. 

Sen senos laikos par skursteņslauķiem strādāja tikai slaidi un kustīgi jauni puiši. Taču 1840.gadā tika izdoti jauni noteikumi – par skursteņslauķiem var strādat tikai jauni vīrieši, kas vecāki par 21 gadu. Tā šajā profesijā nokļuva daudz vecāki un pieredzes bagātāki cilvēki.

Skursteņslauķi ģērbās tikai melnos frakos un galvā lika cilindrus. Cilvēki domāja, ka ja ceļā tiek satikts skursteņslauķis – būs laime un prieks. Tāpēc senos laikos šī profesija bija ļoti prestiža. Taču viens gadsimts nomainīja otru. Kaut arī skursteņslauķu pieprasījums ir liels, to skaits ir ļoti samazinājies.

Ja jau pretīm nākošā vīrietī ar cilindru ir grūti atpazīt skursteņslauķi, Latvijas Banka nolēma apgrozībā izlaist piemiņas latu par profesionāļiem, kurus satiekot ir laime. Kāpēc uz laimes monētas ir attēlots kaķis? Tāpēc, ka tie ir neatņemami pilsētas iemītnieki, kam tāpat kā skursteņslauķiem patīk vērot Rīgu no pilsētas jumtiem.

Un vēl, kāmēr nav aizmirsies: ja Jūsu rokās nonāk šī monēta, neaizmirsiet to paberzēt un ievēlēties vēlēšanos. Brīnumi notiek, galvenais tiem ticēt.

P.S. 2009.gadā Latvijas monēta „Laimes monēta” Krievijas numismātiķu izdotajā žurnālā Watermark Publishing House ieguva titulu „Gada sudraba monēta” . 

ziņu saraksts